EDISON


PROJEKT EDISON

Education. Drive. Internacionality. Students. Opportunity. Network.

5. DEN…

Češi jsou kulturní národ a to jsme chtěli ukázat také našim hostům. Proto jsme spolu s 6. až 9. ročníkem navštívili divadelní představení Noc na Karlštejně ve Slezském divadle v Opavě. Představení bylo nádherné a všem se velice líbilo. Po návratu do školy a rychlém obědě následovalo slavnostní ukončení celého projektu Edison. Předávaly se dárky, loučilo se, a jak už to bývá, uronily se také nějaké ty slzy. Všichni žáci, učitelé a samozřejmě naši hosté byli „naměkko“.
Projekt předčil naše očekávání a pokud to bude v budoucnu možné, zúčastníme se jej opět!


Před divadlem…


Loučení…

4. DEN…

Dnešní den byl ve znamení kuchyně. Mezitím co  Mohammad spolu se Sonne a Deliou učili ve třídách, Eddie se chopil vařečky a uvařil výborné kuře na čínský způsob. Do hrnce nalil olej, nasypal nastrouhaný zázvor a nakrájený pórek, osmažil, přidal sójovou omáčku a do poloviny hrnce dolil Coca-Colu. Do takto připravené směsi vložil kuřecí křídla a vše nechal dusit na mírném plameni. Vůně se linula celou školou a třídy se chodily během vyučování průběžně koukat na přípravu jídla.


Kdy už to bude ???? ?

Natia mezitím připravovala tradiční jídlo z Gruzie. Jednalo se o placičky plněné mletým hovězím masem vařené ve vodě a bochánky z kynutého těsta plněné tvarohem smíchaným s tvrdým sýrem upečené v troubě.
Shodli jsme se na tom, že chuť těchto cizokrajných jídel je opravdu výtečná a brzy se stane součástí našeho jídelníčku.
Moe si v tělesné výchově opět s chutí zabruslil, tentokrát se 4. a 5. třídou.


Finální zapravení vajíčka do rozpečeného tvarohu se sýrem

Recepty na cizokrajná jídla našich stážistů najdete zde: edisonovy recepty

Odpoledne se naši stážisté vydali v doprovodu některých vyučujících na návštěvu místního kostela. Přijali pozvání od pana faráře Bohumila Víchy. Prohlédli si krásy kostela, podiskutovali a nakonec si také zahráli na varhany.


Nezapomenutelný zážitek s varhanami na kůru…


Členové exkurze…

Večer byl zakončen setkáním s panem starostou Tomanem, který pozval naše stážisty s doprovodem na příjemné posezení spojené s večeří do restaurace Na Stolárně.

3. DEN…

Dnes o něco později, protože ,,autovodičky“ potrápila ledovka, dorazili naši noví vyučující do školy. Opět bohatě posnídali a s elánem ,,se pustili“ do našich dětí a vyučujících. Technika dostává zabrat, protože propojit všechny interaktivní tabule, projektory a audiovizuální pomůcky s jejich technikou občas přinese problémy. Zatím jsme však ale vše zvládli a výsledkem jsou velmi zajímavé vyučovací hodiny.

 Natia vypráví dětem o své rodné zemi- Georgia


Mohammad seznamuje děti s arabštinou

Zlatým hřebem vyučování tohoto dne však byla návštěva zamrzlého obecního rybníka, které se zúčastnili všichni naši hosté. Nemohli si nechat ujít příležitost zabruslit si a zahrát lední hokej. „Náhodou“ jsme totiž měli s sebou dvoje dámské a jedny pánské brusle správné velikosti ???? . A jak to dopadlo, se můžete podívat na následujících fotografiích…


Paní učitelka Kanovská učí Deliu bruslit ????


Sonne na bruslích nestála poprvé a moc jí to bavilo…


Pohled na naše šťastné stážisty…


Hokejový tým ZŠ Oldřišov

2. DEN…

V naší škole je stále živo. Děti jsou z projektu Edison nadšené a neustále se chodí ptát, kdy k nim přijdou naši „již známí“ do vyučování. Dnes jsme měli možnost zhlédnout opět zajímavé prezentace a vyslechnout poutavá vyprávění. Také se nám povedlo v hodině tělesné výchovy zapojit Mohammada (kterému to při futsalu opravdu velice šlo) a fyzicky vyčerpat Eddieho ????
O tom, že se v naší školičce líbí také stážistům, svědčí i to, že svoje zážitky zveřejňují na svých sociálních sítích…

Eddie a selfie s žáky 7. třídy

Tentokrát vždy usměvavá Sonne

1. DEN…

Naše škola přivítala v pondělí 6. února skupinku pěti vysokoškolských studentů ze zahraničí. Slavnostní přivítání proběhlo v tělocvičně naší školy a zúčastnili se jej všichni žáci spolu s vyučujícími a za obec Oldřišov také pan starosta Toman.

Zleva: Sonne Liu – Taiwan, Zijun (Eddie) Huang – Čína, Natia Chachua – Gruzie, pí uč. Ludwigová ???? , Delia Isti Astari – Indonésie, Mohammad Muneer Ali – Jordánsko, zástupce AIESEC, pí řeď. Halámková

Po krátkém seznámení pokračovala samotná výuka. V prvním dni si studenti připravili zajímavé prezentace, které doplnili pěknými fotografiemi o své zemi a poutavým vyprávěním. Výuku v jednotlivých třídách navštěvují po dvojicích a vždy ji něčím zajímavým obohatí. V tělesné výchově jsme se např. naučili tančit jednoduchý orientální tanec. A protože obědvají spolu s námi, mohli jsme obdivovat jejich apetit a zálibu v koření (konkrétně jsme obdivovali množství chilli, kterým si jídlo vylepšili).

Žáci se dorozumívají anglicky a pokud se „náhodou“ neumí správně vyjádřit nebo něčemu nerozumí, máme ve škole naštěstí dostatek sympatických překladatelek ????

Projekt EDISON spojuje mladé lidi odlišných kultur a národností, aby se seznámili se zvyky, tradicemi a situací v jiných zemích a stali se tak generací, která prolomí prohlubující se mezikulturní bariéru.

Vizí projektu je tolerance a příznivé společné soužití české společnosti s různými kulturami a národy, a to na základě jejich porozumění a omezení předsudků a stereotypů. Díky multikulturní atmosféře, vyvolané zahraničními stážisty, oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium mezi žáky a studenty a učí je nebát se odlišného.

Jak projekt probíhá…

 Skupina 5 vysokoškolských studentů z různých zemí světa přijede k nám do Oldřišova a stráví  1 týden na naší  základní škole. Praktikanti jsou zodpovědní a vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří si připravují prezentace o své zemi, vedou diskuze se studenty na různá témata, hrají hry atd. Tímto se snaží představit sociální, ekonomickou, politickou a také kulturní situaci své země. Studenti a žáci tak mají možnost srovnávat ČR s jinými zeměmi a uvažovat o tom, zda mohou v budoucnu přispět ke změně.
 .

Kdo k nám přijede?

Zijun (Eddie) Huang – Čína, muž,
Mohammad Muneer Ali- Jordánsko, muž, 24 let,
Sonne Liu – Taiwan, žena, 19 let,
Delia Isti Astari – Indonésie, žena, 20 let,
Natia Chachua – Gruzie, žena, 21 let,
.

Projekt Edison má záštitu od MŠMT

Více informací naleznete na stránkách AIESEC